Kršelky

Prostranství, na kterém se právě nacházíte, se nazývá Kršelky. Název byl odvozený od slova „krchov, „kršla“, což znamená hřbitov. Hřbitov tady totiž v minulosti opravdu byl, a to za dnešní autobusovou zastávkou na úpatí hory Kyčery. Naši předkové na něm však nepohřbívali své příbuzné, ale uhynulá zvířata, hlavně koně a prasata. Symbolem Kršelek zůstala dodnes dřevěná koňská podkova. Kršelky

Kršelky nejsou osadou v pravém slova smyslu, protože tu nikdy nestálo žádné lidské obydlí. Jsou místem, které sousedí s několika osadami a má jednu zvláštnost. Vycházejí odtud totiž cesty a cestičky na různé strany, po nichž je možné dojít třeba přes Jamník kolem přehrady až do Řečice. Na Jamníku si můžete všimnout chalupy, která sloužila jako škola ještě před tím, než byla postavena roku 1865 u kostela skutečná školní budova. Patří mezi čtyři nejstarší stavení v obci. Dále můžete odbočit na Armaturku s nejznámějším lyžařským areálem v obci Staré Hamry. My se však vydáme přes Kubošovice na Gruň a Bílý Kříž.

Kršelky byly vždy ponurým místem, obklopeným kolem dokola jenom lesy. A tak není divu, že se mezi lidmi tradovalo, že tu straší. Osamělí chodci po setmění a hlavně v noci odtud pelášili, co jim nohy stačily, protože nezřídka za sebou slyšeli kroky, dusot koňských kopyt, řinutí skály nebo viděli poletující světélka. Předkové věřili, že budou-li při noční chůzi Kršelkami žmoulat v ruce chleba nebo něco posvěceného, strašidla na ně nebudou mít právo.

A jak je to dnes? Kdo ví ? Proto raději pojďme rychle dál po stezce z tohoto čarovného místa.

Fotogalerie


První škola na Jamníku První škola na Jamníku Hráz z Liščonky Přehrada z Liščonky


Stránky vyrobila Martina Feilhauerová, kontakt: femar@seznam.cz