Konec stezky - Trojmezný kameň
Loučí se s Vámi obec Staré Hamry, která se rozprostírá na 83 km2 a skládá se z 55 osad, z nichž větší část je osídlena stálými obyvateli. Některými osadami jste dnes prošli, jiné navštívíte třeba příště a vzpomenete na lidi, pro které byla zdejší krajina obživou i domovem.
Rozlučme se společně malým ohlédnutím do historie místa, na kterém právě stojíme. Pod cedulí se tyčí trojmezní kámen, který po několik staletí odděloval tři země - Slezsko, Moravu a Slovensko. Hranice byly i v minulosti osázeny hraničními kameny. Ty, které se dochovaly do dnešních dnů, jsou němými svědky minulosti a přesto nám o mnohém vypovídají. Hranice mezi Moravou a Slezkem byla definitivně určena až roku 1668. Vedla říčkou Černá Ostravice, která pramení nad chatou Sulov. Dodnes odděluje obě historické země a katastry obcí Staré Hamry a Bílá. Hranice byla označena pískovcovými kvádry. Z jejich celkové délky více jak 2 m nad zem vyčnívala jen jedna třetina. V kameni byl vytesán nápis, letopočet a dva oppersdorfské znaky. Spodní byl pod úrovní terénu a v případě poškození horního znaku se dalo snadno prokázat, že pod zemí je ukrytý další. Prohlédnout si jej dnes můžete u obecního úřadu na Samčance nebo poblíž křižovatky v Černé.
Za války byla hranice mezi Protektorátem Čechy a Morava a Slovenským štátem osázena hraničními kameny s označením S(Slovensko) a D(Deutschland). Po válce bylo D vymazáno tak, že kameníci namísto něho vytesali do kamene obdélník. Po rozdělení Československa v roce 1993 pak do obdélníku vytesali písmeno C. Takto upravené kameny můžete vidět po celé délce česko - slovenské hranice.
Přes hranici se právě v těchto místech v minulosti pašovalo zboží. Hranice byla v různých dobách také různým způsobem střežena. Střežili ji jägři, financi, četníci, vojáci a naposledy pohraniční policie. I tato doba je naštěstí za námi. Zavzpomínejme s úctou na zdejší lidi, obětavé československé vlastence z obou stran hranice, kteří v nejtěžší době, po obsazení republiky Hitlerem, pomohli přes Bílý Kříž převést do zahraničí hodně našich lidí, hlavně vojáků.
Fotogalerie
|